Finalisti

1. miesto

Absolútnym víťazom 12. ročníka súťaže Maľba sa stala dvadsaťšesťročná výtvarníčka Žofia Dubová. Tá získava spolu s prestížnym ocenením a uznaním aj najvyššiu odmenu vo výške 10 000 eur. Podľa hodnotenia poroty sa víťazná maľba s názvom „Over the mountain“ na prvý pohľad odlišuje od ostatných finálových diel. Je to pôsobivé, inovatívne dielo, ktoré zaujímavo pracuje s históriou maľby a zároveň prináša inovatívny prístup k tomuto klasickému médiu. Vyjadruje kontrast medzi východnou a západnou civilizáciou, spája európsku kultivovanosť a tradíciu maľby s ázijskou vizualitou, ktorá sa prejavuje v motíve prírody a hory. Dielo reprezentuje nový smer, novú vlnu 21. storočia. Porota ocenila taktiež využitie nových techník i spôsob maľby. 

2. miesto

Druhou sa podľa hodnotenia poroty stala a finančné prostriedky pre ďalšiu tvorbu vo výške 6 500 eur si odniesla výtvarníčka Marta Kissová. Sila jej obrazu s názvom „Je na čase ísť spať“ spočíva v autenticite, z ktorej prirodzene vyrastá maliarska téma. Dielo zaujímavým spôsobom vyobrazuje zápas medzi realitou a niečím imaginárnym. Obraz definuje presvedčivá dynamika maľby – je farebne aj tematicky vyvážený – autorka zvládla maľbu, tému i jej prevedenie. Kissová nezobrazuje predstieranú vidieckosť – namaľovala realitu, ktorú pozná – súčasne a imaginatívne. 

3. miesto

Na treťom mieste sa umiestnila a finančnú odmenu vo výške 3 500 eur získala Hana Garová za dielo „Útek zo zajatia“. Podľa hodnotenia poroty ide o veľmi konzistentný a zároveň voľný obraz, ktorý prináša zaujímavý dialóg medzi naznačenými líniami a abstrakciou. Porota vyzdvihla Garovej prácu s farbou a špecifické narábanie s abstrakciou. 

 

Finalisti 12. ročníka súťaže (diela si môžete pozrieť v Galérii)

Barth Alexandra
Belák Maroš
Cvik Peter
Dicková Alexandra
Dubová Žofia
Ďurček Roman
Garová Hana
Imrich Martin
Jarotta Marek
Jožiov Ján
Kačkošová Dominika
Kardošová Miriama
Kissová Marta
Komarová Katarína
Kubáňová Miroslava
Machová Ľudmila
Navrátil Jakub
Spodniaková Denisa
Tóthová Helena
Vagač Milan

Poslaním projektu Maľba je nielen podpora mladého slovenského výtvarného umenia, ale aj jeho priblíženie verejnosti. Práve preto je Nadáciou VÚB zabezpečený voľný vstup pre každého návštevníka výstavy. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť výtvarné diela víťazov, ako aj ostatných finalistov súťaže Maľba naživo na výstave v Galérii Nedbalka v Bratislave prebiehajúcej od 6. októbra do 11. novembra. Tešíme sa na vašu návštevu a prajeme príjemný umelecký zážitok.